2011 Results – Kids 7-12 Heat

Kids Run The Farm – 7-12 Year Old Heat (1.1 mile/2k distance)
Katonah/Somers, NY
Oct. 23, 2011

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.
If this is giving you trouble in your browser or mobile browser, click here for the raw file.

CLASS
 PLACE                   FINISHER                  TIME

    1  Patrick Coughlin, 10, North Salem, NY       7:30  
    2  Wyatt Robinson, 9, Croton On Hudson, NY     7:34  
    3  Marius Collin, 12, Rye, NY                  7:39  
    4  Samuel Barton, 11, Bedford, NY              7:44  
    5  Blake Cellar, 10, Darien, CT                7:46  
    6  Luke Devey, 10, North Salem, NY             7:54  
    7  Pablo Collin, 10, Rye, NY                   7:55  
    8  Ian Belles, 8, Brookfield, CT               8:02  
    9  Sean Vincent, 10, Somers, NY                8:04  
   10  Jacob Roth, 12, Croton On Hudson, NY        8:06  
   11  Will Moreo, 10, Goldens Bridge, NY          8:07  
   12  Michael Morin, 12, Bedford, NY              8:08  
   13  Brad McCaffrey, 9, Croton On Hudson, NY     8:09  
   14  Albertine Neal, 11, Bronxville, NY          8:13  
   15  Daniel Morrissey, 7, Darien, CT             8:19  
   16  Austin Kuhbier, 10, Mahopac, NY             8:22  
   17  Harper Harrell, 8, New York, NY             8:24  
   18  Juliet Homes, 10, Darien, CT                8:24  
   19  Shane McDermott, 9, Hastings On Hudso, NY   8:25  
   20  Aidan Foley, 10, Amawalk, NY                8:33  
   21  James Morrissey, 9, Darien, CT              8:36  
   22  Pierce Ornstein, 11, Old Greenwich, CT      8:40  
   23  Connor Lampersberger, 10, Yorktown Heights, NY
                                                      8:41  
   24  Charlie Rudge, 8, Katonah, NY               8:41  
   25  Oscar Morabito, 8, Katonah, NY              8:43  
   26  Amelia D'Urso, 10, South Salem, NY          8:44  
   27  Piers Roofthooft, 10, Darien, CT            8:45  
   28  Natalie Quigley, 10, Yorktown Heights, NY   8:46  
   29  Natalie Walsh, 10, Katonah, NY              8:49  
   30  Kennedy Kreutzer, 7, South Salem, NY        8:53  
   31  Maggie Walsh, 9, Katonah, NY                8:56  
   32  Henry Eaton, 9, Larchmont, NY               8:57  
   33  Grant Cellar, 8, Darien, CT                 9:00  
   34  Benjamin Mandel, 11, New York, NY           9:00  
   35  Jack Capobianco, 10, South Salem, NY        9:01  
   36  Sylvan Cummings, 9, Croton On Hudson, NY    9:07  
   37  Ryan Comstock, 10, South Salem, NY          9:08  
   38  Carlyn Marinaccio, 11, Greenwich, CT        9:13  
   39  Keelyn Foley, 11, Amawalk, NY               9:23  
   40  Graham Ornstein, 8, Old Greenwich, CT       9:26  
   41  Jake Talucci, 10, Darien, CT                9:26  
   42  Ava Stempel, 9, South Salem, NY             9:32  
   43  David Lovejoy, 8, Katonah, NY               9:35  
   44  Luke Robinson, 7, Croton On Hudson, NY      9:37  
   45  Henry Dowhan, 7, Bedford Corners, NY        9:40  
   46  Luca Friedman, 8, Bedford Hills, NY         9:43  
   47  Thomas Tooma, 12, Lincolndale, NY           9:44  
   48  Dante Meloni, 7, New York, NY               9:47  
   49  Anna Davis, 7, Dobbs Ferry, NY              9:47  
   50  Mariel Lovejoy, 7, Katonah, NY              9:48  
   51  Harry Griff, 7, Mount Kisco, NY             9:48  
   52  Orion Cummings, 10, South Salem, NY         9:50  
   53  Gus Dotson, 7, North Salem, NY              9:51  
   54  Kendall Boege, 10, Bedford, NY              9:52  
   55  Alex Ainsworth, 7, New Canaan, CT           9:55  
   56  Caitie Walsh, 10, Katonah, NY               9:56  
   57  Jack Feinstein, 9, Chappaqua, NY            9:59  
   58  Thomas Shehadeh, 8, Katonah, NY             10:05  
   59  Sam MacDonald, 7, Mount Kisco, NY           10:05  
   60  Max Davis, 8, Patterson, NY                 10:11  
   61  Liam Aidan, 10, Chappaqua, NY               10:16  
   62  Max Wrage, 9, Newtown, CT                   10:17  
   63  Quinn Karnas, 8, Newtown, CT                10:18  
   64  Jessica Williams, 8, Stamford, CT           10:24  
   65  Jake Fields, 7, Pound Ridge, NY             10:26  
   66  Emily Stone, 10, Somers, NY                 10:29  
   67  Lyndsey Tooma, 10, Lincolndale, NY          10:29  
   68  Zachary Soto, 9, Granite Springs, NY        10:29  
   69  Joanna Rosenbluth, 9, Lincolndale, NY       10:30  
   70  Noah Payes, 8, Chappaqua, NY                10:30  
   71  Olivia Morabito, 12, Katonah, NY            10:31  
   72  Kara O'Rourke, 11, Stamford, CT             10:32  
   73  Zoe Tracey Seguin, 8, Stamford, CT          10:34  
   74  Evan O'Rourke, 7, Stamford, CT              10:35  
   75  Kiera Ronan, 7, Mamaroneck, NY              10:39  
   76  Brianna Gallagher, 9, Mahopac, NY           10:49  
   77  Mikey Gallagher, 8, Mahopac, NY             10:50  
   78  Karina Eaton, 11, Larchmont, NY             10:52  
   79  Gabriella Soto, 11, Granite Springs, NY     10:54  
   80  Alice Walsh, 11, Katonah, NY                10:57  
   81  Rachel Lindstrom, 12, Rye Brook, NY         10:58  
   82  Jules Gravier, 8, Bronxville, NY            11:00  
   83  Julia D'Urso, 7, South Salem, NY            11:05  
   84  Sophie Rockland, 12, Hastings-On-Hudso, NY  11:06  
   85  Samantha Wolfe, 11, Chappaqua, NY           11:11  
   86  Tia Rockland, 8, Hastings-On-Hudso, NY      11:12  
   87  Aidan O'Rourke, 9, Stamford, CT             11:13  
   88  Molly Talucci, 7, Darien, CT                11:13  
   89  Caroline Homes, 8, Darien, CT               11:14  
   90  Jenna Marinaccio, 9, Greenwich, CT          11:22  
   91  Lola Collin, 8, Rye, NY                     11:23  
   92  Audrey Forster, 9, Ridgefield, CT           11:24  
   93  Alex Corsello, 10, Katonah, NY              11:25  
   94  Aidan Mooney, 9, Yorktown Heights, NY       11:27  
   95  Kieran Lampersberger, 9, Yorktown Heights, NY
                                                     11:28  
   96  Miles Capobianco, 8, South Salem, NY        11:30  
   97  Robert Shehadeh, 10, Katonah, NY            11:35  
   98  Drew Sandler, 10, Katonah, NY               11:36  
   99  Maddie Friedman, 11, Bedford Hills, NY      11:41  
  100  Sydney Stoller, 9, Bedford, NY              11:45  
  101  Harper Boege, 9, Bedford, NY                11:47  
  102  Isabella Lavinsky, 9, Bedford, NY           11:48  
  103  Everett Banks, 8, Bedford, NY               11:57  
  104  Lucy Mandel, 9, New York, NY                11:58  
  105  Olivia Gravier, 11, Bronxville, NY          12:01  
  106  Owen Morabito, 7, Katonah, NY               12:02  
  107  Ethan Karas, 9, Bedford Corners, NY         12:02  
  108  Ava Cohn, 12, Bedford Corners, NY           12:02  
  109  Timothy Wisely, 7, Rumson, NJ               12:03  
  110  Ayden Kappus, 7, Port Chester, NY           12:03  
  111  Declan Foley, 7, Amawalk, NY                12:04  
  112  Gus Von Maur, 7, Bronxville, NY             12:04  
  113  Jv Von Maur, 10, Bronxville, NY             12:04  
  114  Laura Lindstrom, 12, Rye Brook, NY          12:06  
  115  Piper Ackerman, 9, Ridgefield, CT           12:16  
  116  Wyatt Cummings, 7, Croton On Hudson, NY     12:18  
  117  Jessie Vogel, 10, Scarsdale, NY             12:19  
  118  Bruno Spadafora, 8, Pound Ridge, NY         12:25  
  119  Alexa Fields, 7, Pound Ridge, NY            12:27  
  120  Grace Giannetino, 8, Bedford Hills, NY      12:29  
  121  Haley Giannetino, 8, Bedford Hills, NY      12:31  
  122  Maya McDermott, 7, Hastings On Hudso, NY    12:34  
  123  Devon Donahue, 11, New York, NY             12:35  
  124  Bay Dotson, 9, North Salem, NY              12:35  
  125  Brennan Cummings, 11, Beacon Falls, CT      12:39  
  126  Noel Cummings, 9, Beacon Falls, CT          12:42  
  127  Elizabeth Salamida, 9, Chappaqua, NY        12:45  
  128  Nathan Golovcsenko, 8, Briarcliff Manor, NY 12:46  
  129  Chloe Karnas, 7, Newtown, CT                12:50  
  130  Jared Heller, 10, Katonah, NY               12:52  
  131  Jake Meyers, 9, Bedford, NY                 12:53  
  132  Jenna Hurlburt, 9, Yorktown, NY             13:05  
  133  Hudson Cohn, 12, Bedford Corners, NY        13:05  
  134  Maia Van Biesen, 8, Rye, NY                 13:06  
  135  Anjali Van Biesen, 10, Rye, NY              13:08  
  136  Shayla Franklin, 7, Brewster, NY            13:14  
  137  Caio Jafet, 8, Katonah, NY                  13:17  
  138  Sam Green, 7, Katonah, NY                   13:21  
  139  Jordan Daglio, 8, Pound Ridge, NY           13:25  
  140  Eliza Roth, 8, Newtown, CT                  13:32  
  141  Emily Kiefer, 7, Katonah, NY                13:34  
  142  Haley Outwater, 7, Katonah, NY              13:45  
  143  Eden Patrick, 7, Yorktown Heights, NY       13:46  
  144  Eoin Clarke, 8, Cortlandt Manor, NY         13:47  
  145  Elaine Clarke, 7, Cortlandt Manor, NY       13:48  
  146  Aidan Clarke, 7, Cortlandt Manor, NY        13:49  
  147  Kiera Wrage, 7, Newtown, CT                 13:53  
  148  Olivia Magazino, 8, Pound Ridge, NY         14:03  
  149  Cayleigh Cummings, 7, Beacon Falls, CT      14:04  
  150  Grace Cusack, 9, Pleasantville, NY          14:04  
  151  Ella Chin, 9, Mamaroneck, NY                14:10  
  152  Makena Lynch, 8, Larchmont, NY              14:17  
  153  Ty Lynch, 7, Larchmont, NY                  14:19  
  154  Sofia De Chiara, 8, Larchmont, NY           14:19  
  155  Hope Goodrich, 9, Weston, CT                14:37  
  156  Maxine Tjaden, 8, Dobbs Ferry, NY           14:37  
  157  Fraser Lamb, 12, Croton On Hudson, NY       15:21  
  158  Isabelle Snayd, 8, Newtown, CT              16:46  
  159  William Bishop, 7, New York, NY             18:45  
  160  Wylie Kaplan, 11, Bedford, NY               18:58  

  CLASS
 PLACE                   FINISHER                  TIME

Men 7 - 7
    1  Daniel Morrissey, 7, Darien, CT             8:19  
    2  Luke Robinson, 7, Croton On Hudson, NY      9:37  
    3  Henry Dowhan, 7, Bedford Corners, NY        9:40  
    4  Dante Meloni, 7, New York, NY               9:47  
    5  Harry Griff, 7, Mount Kisco, NY             9:48  

Men 8 - 8
    1  Ian Belles, 8, Brookfield, CT               8:02  
    2  Harper Harrell, 8, New York, NY             8:24  
    3  Charlie Rudge, 8, Katonah, NY               8:41  
    4  Oscar Morabito, 8, Katonah, NY              8:43  
    5  Grant Cellar, 8, Darien, CT                 9:00  

Men 9 - 9
    1  Wyatt Robinson, 9, Croton On Hudson, NY     7:34  
    2  Brad McCaffrey, 9, Croton On Hudson, NY     8:09  
    3  Shane McDermott, 9, Hastings On Hudso, NY   8:25  
    4  James Morrissey, 9, Darien, CT              8:36  
    5  Henry Eaton, 9, Larchmont, NY               8:57  

Men 10 - 10
    1  Patrick Coughlin, 10, North Salem, NY       7:30  
    2  Blake Cellar, 10, Darien, CT                7:46  
    3  Luke Devey, 10, North Salem, NY             7:54  
    4  Pablo Collin, 10, Rye, NY                   7:55  
    5  Sean Vincent, 10, Somers, NY                8:04  

Men 11 - 11
    1  Samuel Barton, 11, Bedford, NY              7:44  
    2  Pierce Ornstein, 11, Old Greenwich, CT      8:40  
    3  Benjamin Mandel, 11, New York, NY           9:00  
    4  Brennan Cummings, 11, Beacon Falls, CT      12:39  

Men 12 & Up
    1  Marius Collin, 12, Rye, NY                  7:39  
    2  Jacob Roth, 12, Croton On Hudson, NY        8:06  
    3  Michael Morin, 12, Bedford, NY              8:08  
    4  Thomas Tooma, 12, Lincolndale, NY           9:44  
    5  Hudson Cohn, 12, Bedford Corners, NY        13:05  

  CLASS
 PLACE                   FINISHER                  TIME

Women 7 - 7
    1  Kennedy Kreutzer, 7, South Salem, NY        8:53  
    2  Anna Davis, 7, Dobbs Ferry, NY              9:47  
    3  Mariel Lovejoy, 7, Katonah, NY              9:48  
    4  Kiera Ronan, 7, Mamaroneck, NY              10:39  
    5  Julia D'Urso, 7, South Salem, NY            11:05  

Women 8 - 8
    1  Zoe Tracey Seguin, 8, Stamford, CT          10:34  
    2  Jules Gravier, 8, Bronxville, NY            11:00  
    3  Tia Rockland, 8, Hastings-On-Hudso, NY      11:12  
    4  Caroline Homes, 8, Darien, CT               11:14  
    5  Lola Collin, 8, Rye, NY                     11:23  

Women 9 - 9
    1  Maggie Walsh, 9, Katonah, NY                8:56  
    2  Ava Stempel, 9, South Salem, NY             9:32  
    3  Joanna Rosenbluth, 9, Lincolndale, NY       10:30  
    4  Brianna Gallagher, 9, Mahopac, NY           10:49  
    5  Jenna Marinaccio, 9, Greenwich, CT          11:22  

Women 10 - 10
    1  Juliet Homes, 10, Darien, CT                8:24  
    2  Amelia D'Urso, 10, South Salem, NY          8:44  
    3  Natalie Quigley, 10, Yorktown Heights, NY   8:46  
    4  Natalie Walsh, 10, Katonah, NY              8:49  
    5  Kendall Boege, 10, Bedford, NY              9:52  

Women 11 - 11
    1  Albertine Neal, 11, Bronxville, NY          8:13  
    2  Carlyn Marinaccio, 11, Greenwich, CT        9:13  
    3  Keelyn Foley, 11, Amawalk, NY               9:23  
    4  Kara O'Rourke, 11, Stamford, CT             10:32  
    5  Karina Eaton, 11, Larchmont, NY             10:52  

Women 12 & Up
    1  Olivia Morabito, 12, Katonah, NY            10:31  
    2  Rachel Lindstrom, 12, Rye Brook, NY         10:58  
    3  Sophie Rockland, 12, Hastings-On-Hudso, NY  11:06  
    4  Ava Cohn, 12, Bedford Corners, NY           12:02  
    5  Laura Lindstrom, 12, Rye Brook, NY          12:06  

4 thoughts on “2011 Results – Kids 7-12 Heat

  1. Karen P

    Terrific race! Thanks for creating such a fun and memorable way to introduce our kids to the joy of running while exposing them (again!) to the beauty of Muscoot Farm. It was a great morning.

  2. Pingback: 2011 Results and Race Recap « Run The Farm