Kids 6 and Under Results – 2010

Kids Run The Farm

Oct. 24, 2010

Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual. (Click here to get just the results file.)

CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER               TIME

 32    1  M6  Stewart Kelley, 6, Ridgefield, CT           5:20  
 35    2  M6  Declan Foley, 6, Amawalk, NY                5:27  
 38    4  M6  Isaac Ludgate, 6, The Bronx, NY             5:56  
 39    5  M6  Daniel Morrissey, 6, Darien, CT             5:56  
 32    1  W6  Ryan White, 6*, White Plains, NY            5:59  
 42    6  M6  Henry Dowhan, 6, Mount Kisco, NY            6:01  
 43    7  M6  Joey LaCava, 6, New Milford, CT             6:03  
 44    8  M6  Michael Vincent, 6, Brooklyn, NY            6:11  
 33    2  W6  Molly Talucci, 6*, Darien, CT               6:13  
 35    3  W6  Kate Buckley, 6*, Katonah, NY               6:15  
 47    9  M6  Evan O'Rourke, 6, Stamford, CT              6:24  
 51   10  M6  Brian McMahon, 6, South Salem, NY           6:27  
 54   11  M6  Gus Dotson, 6, North Salem, NY              6:33  
 55   12  M6  Tommy Heaton, 6, Pound Ridge, NY            6:35  
 56   13  M6  Sam MacDonald, 6, Mount Kisco, NY           6:38  
 57   14  M6  Andrew Forster, 5, Ridgefield, CT           6:38  
 58   15  M6  Will Shepherd, 6, Bedford, NY               6:43  
 60   16  M6  Jack Patalino, 6, Bedford, NY               6:43  
 61   17  M6  Erik Bok, 5, Somerville, MA                 6:48  
 63   18  M6  Sean Johnson, 6, Waccabuc, NY               6:55  
 48    4  W6  Elizabeth Rudge, 5*, Katonah, NY            6:58  
 64   19  M6  Jack Bretl, 5, New Canaan, CT               7:00  
 66   20  M6  Charlie Hoyt, 5, Mount Kisco, NY            7:15  
 67   21  M6  Finnbar Regan, 6, Pound Ridge, NY           7:21  
 68   22  M6  Ryan Vincent, 4, Somers, NY                 7:22  
 54    5  W6  Kate Draddy, 6*, Rye, NY                    7:27  
 55    6  W6  Siobhan Draddy, 6*, Rye, NY                 7:29  
 56    7  W6  Phoebe Paletta, 5*, Mount Kisco, NY         7:32  
 71   23  M6  David Thompson, 4, Old Greenwich, CT        7:39  
 72   24  M6  Jacob Weitzman, 4, Cross River, NY          7:39  
 74   25  M6  Ayden Kappus, 6, Bedford, NY                7:42  
 76   26  M6  Owen Draddy, 4, Rye, NY                     7:54  
 77   27  M6  Amos Dotson, 5, North Salem, NY             7:59  
 78   28  M6  Walter Garrett, 5, Ridgefield, CT           8:00  
 59    8  W6  Regan Mooney, 5*, Bedford, NY               8:04  
 81   29  M6  Owen Mooney, 4, Bedford, NY                 8:33  
 62    9  W6  Alexa Fields, 6*, Pound Ridge, NY           8:37  
 84   30  M6  Jake Fields, 6, Pound Ridge, NY             8:39  
 85   31  M6  Marc Arroyo, 4, Briarcliff Manor, NY        8:39  
 64   10  W6  Annika Bok, 3*                              8:46  
 65   11  W6  Haley Outwater, 6*, Katonah, NY             8:48  
 86   32  M6  Cameron Smith, 6, Ridgefield, CT            8:49  
 66   12  W6  Nina Dowhan, 4*, Mount Kisco, NY            8:49  
 88   33  M6  Thomas Coughlin, 4, Riverside, CT           8:54  
 89   34  M6  Evan Outwater, 3, Katonah, NY               8:55  
 67   13  W6  Lilly Heaton, 4*, Pound Ridge, NY           9:13  
 73   14  W6  Hannah Sargisson, 3*, Mount Kisco, NY       10:17  
 93   36  M6  Gary Goodman, 5                             10:18  

"*" indicates females
34 finishers among Men 6 & Under
14 finishers among Women 6 & Under
48 total finishers

 CLASS  
 PLACE    PLACE                    FINISHER              TIME

Overall Boys Winner
 1    1  M6  Stewart Kelley, 6, Ridgefield, CT           5:20

Overall Girls Winner
 1    1  W6  Ryan White, 6*, White Plains, NY            5:59  

Age Group Winners for 6 and under Boys

 M4 Champ     Ryan Vincent, 4, Somers, NY                7:22
 M5 Champ     Andrew Forster, 5, Ridgefield, CT          6:38  
 M6 Champ     Declan Foley, 6, Amawalk, NY               5:27

Age Group Winners for 6 and under Girls

 F3 Champ    Annika Bok, 3*                              8:46
 F4 Champ    Nina Dowhan, 4*, Mount Kisco, NY            8:49  
 F5 Champ    Elizabeth Rudge, 5*, Katonah, NY            6:58  
 F6 Champ    Molly Talucci, 6*, Darien, CT               6:13