Kids 6 & under Race Results 2013

Preliminary results — if there is an issue, please let us know at [email protected] Thanks!

Run the Farm Kids 6 & Under

Muscoot Farm, Katonah

Oct. 27, 2013

Cool (53), dry, slight breeze

Click on the “pace” links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual.

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE

  540     1      OpM  Arthur Shevick, 5, Bedford, NY             5:04    8:26
  910     2    1  M6  Jacob Nalbandian, 6, Hopewell Junction, NY 5:07    8:31
 1067     3    2  M6  Sam Salmore, 6, Ridgefield, CT             5:10    8:35
  549     4    3  M6  jake skolnick, 6, Katonah, NY              5:11    8:37
  823     5    4  M6  Wyatt Gravier, 6, Bronxville, NY           5:15    8:44
  346     6    5  M6  jack lippoth, 6, easton, CT                5:21    8:54
 1008     7    6  M6  Logan Denyer, 6, South Salem, NY           5:22    8:57
  865     8    7  M6  Clyde Konty, 6, Brooklyn, NY               5:23    8:57
  974     9    8  M6  John VerdeRose, 6, Bronx, NY               5:23    8:58

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


 1015    10    9  M6  Landon Bleasoale, 6, Yorktown Heights, NY  5:25    9:00
 1050    11   10  M6  Hank Hearon, 6, Bedford, NY                5:38    9:22
  372    12   11  M6  George Matviak, 6, New Canaan, CT          5:39    9:24
  312    13      OpW  Nadia Kaye, 6*, Brooklyn, NY               5:41    9:27
   61    14   12  M6  Hirsch Anderson, 6, Chappaqua, NY          5:41    9:28
  881    15   13  M6  Chance Lynch, 6, Larchmont, NY             5:43    9:31
  825    16   14  M6  Liam Greenfield, 6, Bronxville, NY         5:47    9:37
 1062    17    1  M5  Cody Persico, 5, Cheshireq, CT             5:50    9:43
 1010    18   15  M6  Kieran Denyer, 6, South Salem, NY          5:53    9:47
  976    19   16  M6  Ronald VerdeRose Jr., 6, Bronx, NY         5:57    9:53
  172    20   17  M6  Thomas De Chiara, 6, Larchmont, NY         5:58    9:55

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


  211    21    1  M4  Callum Farrell, 4, Middletown, NY          6:01   10:01
  351    22   18  M6  Jake Llanos, 6, South Salem, NY            6:04   10:05
  112    23   19  M6  Tucker Butts, 6, Sherman, CT               6:05   10:07
  704    24    1  W6  Rachael Albrecht, 6*, Newtown, CT          6:07   10:11
 1064    25    2  W6  Hannah Salmore, 6*, Ridgefield, CT         6:07   10:12
  765    26    1  W5  Freddie Cuono, 5*, Mount Kisco, NY         6:16   10:25
 1081    27   20  M6  judah Wanless, 6, Northfield, MN           6:17   10:27
  707    28    2  M5  Jacob Anderson, 5, Granite Springs, NY     6:18   10:29
 1091    29   21  M6  Finnegan Carlsten, 6, Dobbs Ferry, NY      6:19   10:32
  275    30    3  W6  Riley Hendrickson, 6*, White Plains, NY    6:20   10:33
  640    31   22  M6  Caleb Wells, 6, Scarsdale, NY              6:25   10:41
  500    32    2  M4  Sean Rinaldi, 4, Trumbull, CT              6:31   10:50
  200    33    3  M5  Daniel Ehrlich, 5, Scarsdale, NY           6:35   10:57

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


  919    34    4  M5  Ronan O'Halloran, 5, Wilton, CT            6:39   11:04
  561    35    4  W6  Annabel Smith, 6*, Bedford Hills, NY       6:40   11:05
  116    36   23  M6  James Bysshe, 6, Brooklyn, NY              6:47   11:18
  214    37    5  W6  Page Fields, 6*, New Canaan, CT            6:49   11:21
  646    38    2  W5  Miriam Wilson, 5*, Pound Ridge, NY         6:50   11:22
  449    39   24  M6  Grady Olsen, 6, Darien, CT                 6:55   11:30
  768    40    6  W6  Ava Cysner, 6*, Brooklyn, NY               7:01   11:41
  735    41   25  M6  Ryan Byrne, 6, Goldens bridge, NY          7:03   11:45
  703    42    3  M4  Kyle Albrecht, 4, Newtown, CT              7:04   11:46
  909    43    5  M5  Louis Murray, 5, Mahopac, NY               7:05   11:47
  501    44   26  M6  Charlie Rivard, 6, Bedford Hills, NY       7:08   11:53
  953    45    4  M4  Fletcher Snayd, 4, Newtown, CT             7:10   11:56

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


  594    46    5  M4  Tripp Tangen, 4, Ossining, NY              7:19   12:10
  319    47    3  W5  Caroline Kelleher, 5*, bedford corners, NY 7:19   12:11
  717    48   27  M6  Dominic Benedetto, 6, Putnam Valley, NY    7:21   12:15
  826    49    6  M4  Charlie Greenfield, 4, Bronxville, NY      7:26   12:22
  886    50    7  M4  James MacDonald, 4, Mount Kisco, NY        7:29   12:27
 1021    51    1  W4  Liv Bergstein, 4*, Brooklyn, NY            7:31   12:31
  117    52    8  M4  Porter Bysshe, 4, Brooklyn, NY             7:32   12:32
 1002    53    6  M5  Klaus Weber, 5, Ossining, NY               7:33   12:34
  849    54    7  W6  Cate Johnson, 6*, Yorktown Heights, NY     7:34   12:35
  362    55    8  W6  Lyla Mancini, 6*, Mahopac, NY              7:34   12:37
  360    56    4  W5  Isabella Mancini, 5*, Mahopac, NY          7:36   12:39
  610    57    7  M5  Owen Trinkaus, 5, Ridgefield, CT           7:38   12:43
  306    58    5  W5  Kate Kaplowitz, 5*, Katonah, NY            7:39   12:43
 1124    59    9  W6  Cassidy Falcon, 6*, Brewster, NY           7:39   12:44
  904    60    2  W4  Juliette Moss, 4*, Scarsdale, NY           7:40   12:45
  239    61   10  W6  Serena Gillen, 6*, White Plains, NY        7:41   12:47
  818    62   11  W6  Sophia Gould, 6*, White Plains, NY         7:43   12:50
  345    63    3  W4  caroline lippoth, 4*, easton, CT           7:45   12:54

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


 1013    64    8  M5  Samuel Armstrong, 5, Cortlandt Manor, NY   7:48   13:00
 1007    65    9  M5  Nathan Armstrong, 5, Cortlandt Manor, NY   7:52   13:06
  199    66   10  M5  Mattias Edstrom, 5, Chappaqua, NY          7:56   13:12
  770    67    9  M4  Jonah Cysner, 4, Brooklyn, NY              7:58   13:15
  815    68   12  W6  Mandy Glasband, 6*, Darien, CT             7:58   13:16
   93    69   11  M5  Owen Black, 5, Stamford, CT                8:00   13:20
  790    70   10  M4  Holden Dunn, 4, Ossining, NY               8:01   13:21
  588    71   11  M4  Jordan Tabs, 4, Katonah, NY                8:10   13:36
  364    72    1  M3  Brady Manning, 3, Westport, CT             8:16   13:45
  282    73   12  M4  Brennan Hodge, 4, Katonah, NY              8:16   13:47
  863    74   12  M5  Seth Klayman, 5, Katonah, NY               8:17   13:48
  477    75    4  W4  Lucy Potenza, 4*, Larchmont, NY            8:22   13:56
  491    76   28  M6  Quinlan Reeves, 6, Scarsdale, NY           8:24   13:59

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


  595    77    5  W4  Keira thomas, 4*, Granite Springs, NY      8:27   14:04
  251    78   13  M5  Jacob Green, 5, Pound Ridge, NY            8:28   14:07
 1082    79   13  M4  Soren Wanless, 4, Northfield, MN           8:30   14:08
  637    80   14  M5  Dylan Weitzman, 5, Cross River, NY         8:34   14:16
  733    81    2  M3  Ryan Burns, 3, Gardiner, NY                8:38   14:22
  156    82    6  W4  Maeve Cummings, 4*, Croton-on-Hudson, NY   8:38   14:22
  728    83   14  M4  Nicholas Broekman, 4, Katonah, NY          8:40   14:25
  957    84    7  W4  Marlo Sokol, 4*, Wappingers falls, NY      8:47   14:37
 1011    85    8  W4  Riley Cleary, 4*, Mahopac, NY              8:49   14:40
  104    86    3  M3  Owen Bradley, 3, Bedford, NY               8:49   14:41
  210    87   15  M5  Matthew Farina, 5, Newburgh, NY            8:53   14:47
  209    88    6  W5  Kiera Farina, 5*, Newburgh, NY             8:54   14:50
 1096    89   16  M5  Lucas Cohen, 5, Scarsdale, NY              8:55   14:51
  776    90    7  W5  Elayna Dec, 5*, Stamford, CT               8:59   14:58

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


   72    91   15  M4  Joseph Auletta, 4, White Plains, NY        9:01   15:01
 1088    92    9  W4  Miriam Bertin, 4*, Katonah, NY             9:02   15:02
  407    93   13  W6  Julia Montes, 6*, Cortlandt Manor, NY      9:05   15:07
  808    94   17  M5  Carlos Fonseca, 5, South Salem, NY         9:06   15:08
  373    95   10  W4  Mimi Matviak, 4*, New Canaan, CT           9:06   15:10
  213    96   11  W4  Clare Fields, 4*, New Canaan, CT           9:12   15:19
  830    97   12  W4  Maggie Hall, 4*, Cold Spring, NY           9:17   15:28
  866    98   13  W4  Jillian Kurchack, 4*, Bedford Hills, NY    9:20   15:33
  208    99   18  M5  Max Falek, 5, Ardsley, NY                  9:24   15:39
  774   100    1  W3  Heidi DeBrabant, 3*, Scarsdale, NY         9:26   15:43
  710   101   16  M4  Aaron Bai, 4, Bedford Hills, NY            9:27   15:44
  405   102   14  W4  Anna Montes, 4*, Cortlandt Manor, NY       9:28   15:46
  794   103   17  M4  Sam Dwyer, 4, Yorktown Hts , NY            9:34   15:55

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


  952   104    2  W3  Sofia Sladek, 3*, Yorktown Heights, NY     9:40   16:06
  525   105   14  W6  Hannah Sargisson, 6*, Mount Kisco, NY      9:42   16:08
  744   106    4  M3  Miles Chinn, 3, Mamaroneck, NY             9:43   16:11
  731   107    3  W3  Rylie Bruss, 3*, New York, NY              9:49   16:22
 1003   108    1 JrM  Owen Farrell, 2, Middletown, NY            9:51   16:24
  271   109    4  W3  Ella Henderson, 3*, Cortlandt Manor, NY    9:52   16:26
  274   110   15  W4  Casey Hendrickson, 4*, White Plains, NY    9:53   16:28
   95   111    5  M3  Mason Bodo, 3, Hawthorne, NY               10:04   16:46
 1014   112   19  M5  Evan Kurth, 5, Ossining, NY                10:05   16:47

Pace: 9:00 | 10:00 | 11:00 | 12:00 | 13:00 | 14:00 | 15:00 | 16:00 | 17:00 | Top


 1012   113    5  W3  Katie Kurth, 3*, Ossining, NY              10:13   17:01
  262   114    6  W3  Rita Haitoff, 3*, Katonah, NY              10:13   17:02
  385   115   18  M4  Gavin McLaughlin, 4, Cortlandt Manor, NY   10:14   17:02
  176   116   16  W4  Sienna deKanter, 4*, New Canaan, CT        10:15   17:04
  252   117    1 JrW  Lilly Green, 2*, Pound Ridge, NY                  0
  174   118    7  W3  Bridget deKanter, 3*, New Canaan, CT              0
  308   119   19  M4  ryan karliner, 4, Ossining, NY                    0
  118   120   20  M4  Finn Cahillane, 4, Bedford, NY                    0
  983   121    2 JrM  Declan Wein, 2, Pound Ridge, NY                   0
  820   122    6  M3  Logan Granger, 3, Danbury, CT                     0
  467   123   17  W4  Jj Pearce, 4*, Ossining, NY                       0
  981   124    2 JrW  Eliza Wein, 2*, Mahopac, NY                       0
  657   125    8  W5  daisy zander, 5*, South Salem, NY                 0
  718   126   21  M4  Nicholas Benedetto, 4, Putnam Valley, NY          0
  441   127    3 JrW  Hazel Northshield, 2*, North Salem, NY            0
  442   128   18  W4  Mirabelle Northshield, 4*, North Salem, NY        0
  386   129    3 JrM  Kieran McLaughlin, 2, Cortlandt Manor, NY         0
  434   130    7  M3  Aidan Niemeier, 3, Pleasantville, NY              0
  575   131    4 JrM  Jack Steel, 2, Westport, CT                       0
  747   132    5 JrM  Parker Chmielewski, 2, Southbury, CT              0
  715   133    8  W3  Marigold Baron, 3*, New York, NY                  0
  135   134    8  M3  James Collins, 3, Larchmont, NY                   0
  778   135    9  M3  Peter Demetracopoulos, 3, New Rochelle, NY        0
  846   136    4 JrW  Sophie Janay, 2*, Scarsdale, NY                   0
  834   137    5 JrW  Fiona Heavens, 2*, Katonah, NY                    0
  714   138    6 JrW  Georgia Baron, 2*, New York, NY                   0
* indicates females
2 finishers among Males (no age given)
5 finishers among Men Under 3
9 finishers among Men 3 - 3
21 finishers among Men 4 - 4
19 finishers among Men 5 - 5
28 finishers among Men 6 - 6
6 finishers among Women Under 3
8 finishers among Women 3 - 3
18 finishers among Women 4 - 4
8 finishers among Women 5 - 5
14 finishers among Women 6 - 6
84 male finishers
54 female finishers
138 total finishers

Age Groups
               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE

Open Men
  540     1    1  M5  Arthur Shevick, 5, Bedford, NY             5:04    8:26

Open Women
  312     1    1  W6  Nadia Kaye, 6, Brooklyn, NY                5:41    9:27

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE

Men Under 3
 1003    69    1  Owen Farrell, 2, Middletown, NY            9:51   16:24
  983    75    2  Declan Wein, 2, Pound Ridge, NY                   0
  386    78    3  Kieran McLaughlin, 2, Cortlandt Manor, NY         0
  575    80    4  Jack Steel, 2, Westport, CT                       0
  747    81    5  Parker Chmielewski, 2, Southbury, CT              0

Men 3 - 3
  364    51    1  Brady Manning, 3, Westport, CT             8:16   13:45
  733    58    2  Ryan Burns, 3, Gardiner, NY                8:38   14:22
  104    60    3  Owen Bradley, 3, Bedford, NY               8:49   14:41
  744    68    4  Miles Chinn, 3, Mamaroneck, NY             9:43   16:11
   95    70    5  Mason Bodo, 3, Hawthorne, NY               10:04   16:46

Men 4 - 4
  211    20    1  Callum Farrell, 4, Middletown, NY          6:01   10:01
  500    27    2  Sean Rinaldi, 4, Trumbull, CT              6:31   10:50
  703    33    3  Kyle Albrecht, 4, Newtown, CT              7:04   11:46
  953    36    4  Fletcher Snayd, 4, Newtown, CT             7:10   11:56
  594    37    5  Tripp Tangen, 4, Ossining, NY              7:19   12:10

Men 5 - 5
 1062    16    1  Cody Persico, 5, Cheshireq, CT             5:50    9:43
  707    24    2  Jacob Anderson, 5, Granite Springs, NY     6:18   10:29
  200    28    3  Daniel Ehrlich, 5, Scarsdale, NY           6:35   10:57
  919    29    4  Ronan O'Halloran, 5, Wilton, CT            6:39   11:04
  909    34    5  Louis Murray, 5, Mahopac, NY               7:05   11:47

Men 6 - 6
  910     2    1  Jacob Nalbandian, 6, Hopewell Junction, NY 5:07    8:31
 1067     3    2  Sam Salmore, 6, Ridgefield, CT             5:10    8:35
  549     4    3  jake skolnick, 6, Katonah, NY              5:11    8:37
  823     5    4  Wyatt Gravier, 6, Bronxville, NY           5:15    8:44
  346     6    5  jack lippoth, 6, easton, CT                5:21    8:54

               CLASS  
  ID#  PLACE   PLACE                    FINISHER                  TIME     PACE

Women Under 3
  252    45    1  Lilly Green, 2, Pound Ridge, NY                   0
  981    48    2  Eliza Wein, 2, Mahopac, NY                        0
  441    50    3  Hazel Northshield, 2, North Salem, NY             0
  846    53    4  Sophie Janay, 2, Scarsdale, NY                    0
  834    54    5  Fiona Heavens, 2, Katonah, NY                     0

Women 3 - 3
  774    35    1  Heidi DeBrabant, 3, Scarsdale, NY          9:26   15:43
  952    37    2  Sofia Sladek, 3, Yorktown Heights, NY      9:40   16:06
  731    39    3  Rylie Bruss, 3, New York, NY               9:49   16:22
  271    40    4  Ella Henderson, 3, Cortlandt Manor, NY     9:52   16:26
 1012    42    5  Katie Kurth, 3, Ossining, NY               10:13   17:01

Women 4 - 4
 1021    11    1  Liv Bergstein, 4, Brooklyn, NY             7:31   12:31
  904    17    2  Juliette Moss, 4, Scarsdale, NY            7:40   12:45
  345    20    3  caroline lippoth, 4, easton, CT            7:45   12:54
  477    22    4  Lucy Potenza, 4, Larchmont, NY             8:22   13:56
  595    23    5  Keira thomas, 4, Granite Springs, NY       8:27   14:04

Women 5 - 5
  765     4    1  Freddie Cuono, 5, Mount Kisco, NY          6:16   10:25
  646     8    2  Miriam Wilson, 5, Pound Ridge, NY          6:50   11:22
  319    10    3  Caroline Kelleher, 5, bedford corners, NY  7:19   12:11
  360    14    4  Isabella Mancini, 5, Mahopac, NY           7:36   12:39
  306    15    5  Kate Kaplowitz, 5, Katonah, NY             7:39   12:43

Women 6 - 6
  704     2    1  Rachael Albrecht, 6, Newtown, CT           6:07   10:11
 1064     3    2  Hannah Salmore, 6, Ridgefield, CT          6:07   10:12
  275     5    3  Riley Hendrickson, 6, White Plains, NY     6:20   10:33
  561     6    4  Annabel Smith, 6, Bedford Hills, NY        6:40   11:05
  214     7    5  Page Fields, 6, New Canaan, CT             6:49   11:21

One thought on “Kids 6 & under Race Results 2013

  1. Pingback: Run The Farm 2013 Report « Run The Farm

%d bloggers like this: